ACM1604C-FL-YBW.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ACM1604C-FL-YBW |
| Manufacturer | AZ Displays |
| Series | ACM1604C |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Number of Characters | 64.0 |
| Display Format | 16 x 4 |
| Character Format | 5 x 8 Dots |
| Display Type | - |
| Display Mode | - |
| Character Size | 4.74mm H x 2.95mm W |
| Outline L x W x H | 87.00mm x 60.00mm x 13.50mm |
| Viewing Area | 61.80mm L x 25.20mm W |
| Backlight | LED |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Dot Size | 0.55mm W x 0.55mm H |
| Interface | - |
| Controller Type | KS0066 |
| Operating Temperature | - |
| Text Color | - |
| Background Color | - |
The following parts include "ACM1604C-FL-YBW" in Silicon Labs ACM1604C-FL-YBW.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.