Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ABS8 |
| Manufacturer | MDD |
| Series | ABS |
| Package/Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 41 mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 950 mV @ 1 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 800 V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | ABS |
The following parts include "ABS8" in Silicon Labs ABS8.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.