ABR300-48S.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ABR300-48S |
| Manufacturer | ARCH Electronics Corp |
| Series | ABR300 (300W) |
| Package/Case | 11-DIP Module |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Enclosed |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 6.25A |
| Power (Watts) | 300 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote Sense, Universal Input |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Efficiency | 91% |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 4.61" L x 2.42" W x 0.52" H (117.2mm x 61.4mm x 13.2mm) |
| Approval Agency | CE, cURus |
| Standard Number | 60950-1 |
The following parts include "ABR300-48S" in Silicon Labs ABR300-48S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.