Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ABCUC 16S 01X 104K NDG |
| Manufacturer | Amotech |
| Series | Broadband DC Blocks |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 100 nF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage - Rated | 16V |
| Temperature Coefficient | X7R |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.013" (0.33mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "ABCUC 16S 01X 104K NDG" in Silicon Labs ABCUC 16S 01X 104K NDG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.