Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ABC846BPN-HF |
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | 1 NPN, 1 PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 65V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 5mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 15nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 2mA, 5V |
| Power - Max | 200mW |
| Frequency - Transition | 100MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-363 |
The following parts include "ABC846BPN-HF" in Silicon Labs ABC846BPN-HF.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.