88885-2D08.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 88885-2D08 |
| Manufacturer | Aces Connectors |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Card Type | Non Specified - Dual Edge |
| Gender | Female |
| Number of Positions/Bay/Row | 12; 103 |
| Number of Positions | 230 |
| Card Thickness | 0.047" (1.20mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 0.020" (0.50mm) |
| Read Out | Dual |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Type | - |
| Color | Natural |
| Flange Feature | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
The following parts include "88885-2D08" in Silicon Labs 88885-2D08.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.