78SR105TC.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 78SR105TC |
| Manufacturer | Power Trends |
| Series | 78SR100 |
| Package/Case | 3-SIP Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 7V |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Power (Watts) | - |
| Voltage - Isolation | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | OTP, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 85% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | - |
| Standard Number | - |
The following parts include "78SR105TC" in Silicon Labs 78SR105TC.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.