Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 700A160JCA150XC100 |
| Manufacturer | American Technical Ceramics |
| Series | ATC 700A |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 16 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage - Rated | 150V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Low ESL |
| Ratings | - |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0505 (1313 Metric) |
| Size / Dimension | 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.057" (1.45mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "700A160JCA150XC100" in Silicon Labs 700A160JCA150XC100.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.