Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | 696101000002 |
| Manufacturer | Würth Elektronik |
| Series | WR-FSH |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fuse Size | 0.197" Dia x 0.787" L (5mm x 20mm) |
| Current Rating (Amps) | 10 A |
| For Use With/Related Products | 5mm x 20mm |
| Fuse Type | Cartridge |
| Fuseholder Type | Block |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage | 250V |
| Orientation | Horizontal |
| Termination Style | PC Pin |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Tin Nickel |
| Approval Agency | - |
The following parts include "696101000002" in Silicon Labs 696101000002.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.