Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 60308T |
| Manufacturer | Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Fuse Size | 0.563" Dia x 1.5" L (14.3mm x 38.1mm) |
| Current Rating (Amps) | 30 A |
| For Use With/Related Products | Class T Fuses |
| Fuse Type | Cartridge |
| Fuseholder Type | Block |
| Number of Circuits | 3 |
| Voltage | 600V |
| Orientation | Horizontal |
| Termination Style | Box Lug |
| Contact Material | - |
| Contact Finish | - |
| Approval Agency | - |
The following parts include "60308T" in Silicon Labs 60308T.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.