
| Image | ![]() |
| Part Number | 60120016 |
| Manufacturer | Socomec |
| Package/Case | |
| Series | - |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating (Amps) | 16 A |
| Voltage Rating - AC | 500 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | - |
| Melting I²t | - |
| Approval Agency | - |
| Operating Temperature | - |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm) |
The following parts include "60120016" in Silicon Labs 60120016.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.