Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 601049 |
| Manufacturer | Dracal Technologies |
| Series | RTD |
| Package/Case | Module, Terminal Block |
| Packaging | Retail Package |
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Temperature |
| Sensing Temperature - Local | - |
| Sensing Temperature - Remote | -200°C ~ 850°C |
| Output Type | USB |
| Voltage - Supply | 5V |
| Resolution | 18 b |
| Features | - |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±0.06°C (±0.2°C) |
| Test Condition | 25°C (0°C ~ 50°C) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Free Hanging |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "601049" in Silicon Labs 601049.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.