TMP235A4DBZR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TMP235A4DBZR |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Sensor Type | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 150°C |
| Sensing Temperature - Remote | - |
| Output Type | Analog Voltage |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Resolution | 10mV/°C |
| Features | - |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±2°C (±5°C) |
| Test Condition | 0°C ~ 70°C (-40°C ~ 150°C) |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
The following parts include "TMP235A4DBZR" in Silicon Labs TMP235A4DBZR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.