5590203007F.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | 5590203007F |
| Manufacturer | Dialight |
| Series | 559 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | LED |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Ratings | DC |
| Voltage | 12V |
| Current | 15mA |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) |
| Lens Size | 5mm, T-1 3/4 |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Millicandela Rating | 8mcd |
| Wavelength - Peak | 565nm |
| Viewing Angle | 60° |
| Termination Style | Wire Leads - 14" (355.60mm) |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
The following parts include "5590203007F" in Silicon Labs 5590203007F.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.