Amphenol ICC (FCI) 54122-108401450LF
Part No.:
54122-108401450LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 40POS 0.100" STACK T/H
Shipping
54122-108401450LF Information
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.925" (23.500mm)
Length - Post (Mating):
0.234" (5.944mm)
Length - Stack Height:
0.571" (14.500mm)
Length - Tail:
0.120" (3.050mm)