Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 5221 |
| Manufacturer | Visaton GmbH & Co. KG |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 1.5 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Applications | General Purpose |
| Ratings | - |
| Features | - |
The following parts include "5221" in Silicon Labs 5221.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.