51700-0520W-001.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 51700-0520W-001 |
| Manufacturer | Aces Connectors |
| Series | 51700 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Card Type | PCI Express Mini Card |
| Gender | Female |
| Number of Positions/Bay/Row | 8; 18 |
| Number of Positions | 52 |
| Card Thickness | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch | 0.031" (0.80mm) |
| Read Out | Dual |
| Features | Board Guide |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Termination | Solder |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 1.00µin (0.025µm) |
| Contact Type | - |
| Color | Black |
| Flange Feature | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
The following parts include "51700-0520W-001" in Silicon Labs 51700-0520W-001.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.