Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 505K100RA4 |
| Manufacturer | Paktron |
| Package/Case | Radial |
| Capacitance | 5 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | 80V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6 mOhms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.449" L x 0.220" W (11.40mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.480" (12.20mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Applications | EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT |
| Ratings | - |
| Features | Low ESR, High Temperature |
The following parts include "505K100RA4" in Silicon Labs 505K100RA4.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.