48771.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 48771 |
| Manufacturer | Protektive Pak |
| Series | Statshield® |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Static Shielding Bag |
| Metal Layer | Out |
| Static Discharge Shielding | <20nJ |
| Closure System | Zip Lock |
| Thickness | 3.0 mil (76.2 microns) |
| Length - Inside | 6" (152.4mm) |
| Width - Inside | 4" (101.6mm) |
| Tensile Strength | 9000 psi |
| Color | Silver |
The following parts include "48771" in Silicon Labs 48771.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.