41005.2.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 41005.2 |
| Manufacturer | On Shore Technology Inc. |
| Series | SR10 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Feed Through |
| Disconnect Type | - |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Terminal - Width | 8.0mm |
| Termination Style | Screw |
| Current - IEC | 57 A |
| Voltage - IEC | 800V |
| Current - UL | 65 A |
| Voltage - UL | 600V |
| Wire Gauge or Range - AWG | 8-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-10mm² |
| Features | - |
| Color | Beige |
| Fuse Type | - |
The following parts include "41005.2" in Silicon Labs 41005.2.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.