3006.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 3006 |
| Manufacturer | Adafruit Industries LLC |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Amplifier Type | Class D |
| Output Type | 1-Channel (Mono) |
| Max Output Power x Channels @ Load | 3.2W x 1 @ 4Ohm |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Utilized IC / Part | MAX98357A |
| Contents | Board(s) |
The following parts include "3006" in Silicon Labs 3006.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.