Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2N5663 |
| Manufacturer | General Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | TO-205AA, TO-5-3 Metal Can |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 300 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 100mA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 500mA, 5V |
| Power - Max | 20 W |
| Frequency - Transition | 20MHz |
| Operating Temperature | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-5 |
The following parts include "2N5663" in Silicon Labs 2N5663.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.