Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2N5598 |
| Manufacturer | General Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | TO-213AA, TO-66-2 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 850mV @ 200µA, 1mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - |
| Power - Max | 20 W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-66 (TO-213AA) |
The following parts include "2N5598" in Silicon Labs 2N5598.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.