Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2N5389 |
| Manufacturer | General Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | TO-211MA, TO-210AC, TO-61-4, Stud |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 7 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 300 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | - |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | - |
| Power - Max | 175 W |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Supplier Device Package | TO-61 |
The following parts include "2N5389" in Silicon Labs 2N5389.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.