Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2N5077 |
| Manufacturer | General Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | TO-210AA, TO-59-3, Stud |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 250 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2V @ 300mA, 3A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 90 @ 500mA, 5V |
| Power - Max | 40 W |
| Frequency - Transition | 40MHz |
| Operating Temperature | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Supplier Device Package | TO-59 |
The following parts include "2N5077" in Silicon Labs 2N5077.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.