Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2N4854UTX |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology |
| Series | - |
| Package/Case | 6-CLCC |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | 1 NPN, 1 PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 600mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 15mA, 150mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 150mA, 10V |
| Power - Max | 600mW |
| Frequency - Transition | - |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 6-CLCC |
The following parts include "2N4854UTX" in Silicon Labs 2N4854UTX.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.