Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2N3906 |
| Manufacturer | Lumimax Optoelectronic Technology |
| Series | - |
| Package/Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 0.1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V |
| Power - Max | 625 mW |
| Frequency - Transition | 250MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-92 |
The following parts include "2N3906" in Silicon Labs 2N3906.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.