Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2N3752 |
| Manufacturer | General Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | TO-111-4, Stud |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 50mA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 1A, 5V |
| Power - Max | 30 W |
| Frequency - Transition | 50MHz |
| Operating Temperature | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Supplier Device Package | TO-111 |
The following parts include "2N3752" in Silicon Labs 2N3752.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.