Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | 2N2824 |
| Manufacturer | General Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | TO-211MB, TO-63-4, Stud |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Transistor Type | - |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100 V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 600mV @ 1A, 10A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 10 @ 20A, 3V |
| Power - Max | 118 W |
| Frequency - Transition | 20MHz |
| Operating Temperature | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Stud Mount |
| Supplier Device Package | TO-63 |
The following parts include "2N2824" in Silicon Labs 2N2824.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.