Rochester Electronics, LLC 27C512-55DM/B
Part No.:
27C512-55DM/B
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Memory
Package:
32-CDIP (0.600", 15.24mm)
Description:
IC EPROM 512KBIT PARALLEL 32CDIP
Shipping
27C512-55DM/B Information
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Series:
Package/Case:
32-CDIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EPROM
Technology:
EPROM - OTP
Memory Size:
512Kbit
Memory Organization:
64K x 8
Memory Interface:
Parallel
Clock Frequency:
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
55 ns
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)