Microchip Technology 23K640-I/P
Part No.:
23K640-I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Description:
IC SRAM 64KBIT SPI 20MHZ 8DIP
Shipping
23K640-I/P Information
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Volatile
Memory Format:
SRAM
Technology:
SRAM
Memory Size:
64Kbit
Memory Organization:
8K x 8
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
20 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
Access Time:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)