Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 230B1C474K |
| Manufacturer | Electrocube |
| Package/Case | Axial |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 200V |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.780" L x 0.330" W (19.81mm x 8.38mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.290" (7.37mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | - |
| Applications | General Purpose |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
The following parts include "230B1C474K" in Silicon Labs 230B1C474K.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.