Gowanda Electronics 21M222KLF
Part No.:
21M222KLF
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Description:
MOLDED UNSHIELDED RF COILS AXL
Shipping
21M222KLF Information
Manufacturer:
Gowanda Electronics
Series:
21M
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
22 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
326 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant:
24MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
2.5 MHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.220" Dia x 0.560" L (5.59mm x 14.22mm)