1SNK508430R0000.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1SNK508430R0000 |
| Manufacturer | TE Connectivity ENTRELEC |
| Series | SNK, ZS |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Type | Disconnect |
| Disconnect Type | Fuse, Lever |
| Number of Positions | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Terminal - Width | 8.0mm |
| Termination Style | Screw |
| Current - IEC | 6.3 A |
| Voltage - IEC | 630V |
| Current - UL | 10 A |
| Voltage - UL | 300V |
| Wire Gauge or Range - AWG | 10-24 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.2-4mm² |
| Features | - |
| Color | Gray, Orange |
| Fuse Type | 5mm x 20mm, 5mm x 25mm |
The following parts include "1SNK508430R0000" in Silicon Labs 1SNK508430R0000.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.