Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1SC375 |
| Manufacturer | Mersen USA Newburyport-MA L.L.C. |
| Series | - |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Fuse Size | - |
| Current Rating (Amps) | 800 A |
| For Use With/Related Products | MEV70A, MEV100A, MF-A |
| Fuse Type | Bolt Down |
| Fuseholder Type | Block |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage | 1500V |
| Orientation | Horizontal |
| Termination Style | Bolt Down |
| Contact Material | Steel |
| Contact Finish | Zinc |
| Approval Agency | - |
The following parts include "1SC375" in Silicon Labs 1SC375.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.