1S4E_0505S1U.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1S4E_0505S1U |
| Manufacturer | GAPTEC Electronic |
| Series | 1S4E_S1U (1W) |
| Package/Case | 4-SIP Module |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Power (Watts) | 1 W |
| Voltage - Isolation | 1 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 81% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | - |
| Control Features | - |
| Approval Agency | CE |
| Standard Number | 60950-1 |
The following parts include "1S4E_0505S1U" in Silicon Labs 1S4E_0505S1U.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.