Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1N746A |
| Manufacturer | Teledyne Semiconductor |
| Series | - |
| Package/Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.3 V |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 500 mW |
| Impedance (Max) (Zzt) | 28 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - |
| Operating Temperature | 175°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | DO-35 |
The following parts include "1N746A" in Silicon Labs 1N746A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.