Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 16CTT100 |
| Manufacturer | Vishay |
| Series | - |
| Package/Case | TO-220-3 |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 8A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720 mV @ 8 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 65 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
The following parts include "16CTT100" in Silicon Labs 16CTT100.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.