162J BA BW.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 162J BA BW |
| Manufacturer | Displaytech |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Number of Characters | 16.0 |
| Display Format | 16 x 2 |
| Character Format | 5 x 8 Dots |
| Display Type | STN - Super-Twisted Nematic |
| Display Mode | Reflective |
| Character Size | 5.55mm H x 2.95mm W |
| Outline L x W x H | 84.00mm x 36.00mm x 9.70mm |
| Viewing Area | 66.00mm L x 16.00mm W |
| Backlight | Without Backlight |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Dot Size | 0.55mm W x 0.65mm H |
| Interface | - |
| Controller Type | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Text Color | - |
| Background Color | - |
The following parts include "162J BA BW" in Silicon Labs 162J BA BW.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.