Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 0603N1R0AW251 |
| Manufacturer | Passive Plus |
| Series | 0603N |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1 pF |
| Tolerance | ±0.05pF |
| Voltage - Rated | 250V |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Features | High Q, Low Loss, Low ESL |
| Ratings | - |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling |
| Failure Rate | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.038" (0.96mm) |
| Lead Spacing | - |
| Lead Style | - |
The following parts include "0603N1R0AW251" in Silicon Labs 0603N1R0AW251.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.