Samtec Inc. ZW-28-09-G-S-420-220
Part No.:
ZW-28-09-G-S-420-220
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Shipping
ZW-28-09-G-S-420-220 Information
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating):
0.090" (2.286mm)
Length - Stack Height:
0.420" (10.668mm)
Length - Tail:
0.220" (5.588mm)