Samtec Inc. ZW-20-20-T-D-565-090
Part No.:
ZW-20-20-T-D-565-090
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-20-T-D-565-090 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.475" (12.065mm)
Length - Stack Height:
0.565" (14.351mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)