Samtec Inc. ZW-20-11-T-D-550-080
Part No.:
ZW-20-11-T-D-550-080
Description:
CONN BRD STACK .100" 40POS
Shipping
ZW-20-11-T-D-550-080 Information
Number of Positions:
40
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.930" (23.622mm)
Length - Post (Mating):
0.300" (7.620mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.080" (2.032mm)