Samtec Inc. ZW-14-13-S-S-550-250
Part No.:
ZW-14-13-S-S-550-250
Description:
CONN BRD STACK .100" 14POS
Shipping
ZW-14-13-S-S-550-250 Information
Number of Positions:
14
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Length - Overall Pin:
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating):
0.430" (10.922mm)
Length - Stack Height:
0.550" (13.970mm)
Length - Tail:
0.250" (6.350mm)