Samtec Inc. ZW-14-10-G-D-420-120
Part No.:
ZW-14-10-G-D-420-120
Description:
CONN BRD STACK .100" 28POS
Shipping
ZW-14-10-G-D-420-120 Information
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.290" (7.366mm)
Length - Stack Height:
0.420" (10.668mm)
Length - Tail:
0.120" (3.048mm)