Samtec Inc. ZW-14-10-G-D-400-093
Part No.:
ZW-14-10-G-D-400-093
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Shipping
ZW-14-10-G-D-400-093 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
28
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
0.830" (21.082mm)
Length - Post (Mating):
0.337" (8.560mm)
Length - Stack Height:
0.400" (10.160mm)
Length - Tail:
0.093" (2.362mm)