Samtec Inc. ZW-13-14-G-D-840-230
Part No.:
ZW-13-14-G-D-840-230
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
CONN BRD STACK .100" 26POS
Shipping
ZW-13-14-G-D-840-230 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, ZW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
26
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.430" (36.322mm)
Length - Post (Mating):
0.360" (9.144mm)
Length - Stack Height:
0.840" (21.336mm)
Length - Tail:
0.230" (5.842mm)