Samtec Inc. ZW-08-20-S-D-500-380
Part No.:
ZW-08-20-S-D-500-380
Description:
CONN BRD STACK .100" 16POS
Shipping
ZW-08-20-S-D-500-380 Information
Number of Positions:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin:
1.130" (28.702mm)
Length - Post (Mating):
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height:
0.500" (12.700mm)
Length - Tail:
0.380" (9.652mm)