Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ZTX325STZ |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | - |
| Package/Case | E-Line-3, Formed Leads |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Obsolete |
| Transistor Type | NPN |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| Frequency - Transition | 1.3GHz |
| Noise Figure (dB Typ @ f) | 5dB @ 500MHz |
| Gain | 53dB |
| Power - Max | 350mW |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 25 @ 2mA, 1V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | E-Line (TO-92 compatible) |
The following parts include "ZTX325STZ" in Silicon Labs ZTX325STZ.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.