ZM3102AM-CME1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ZM3102AM-CME1 |
| Manufacturer | Sigma Designs Inc. |
| Series | Z-Wave® |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Obsolete |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Protocol | Z-Wave® |
| Modulation | FSK |
| Frequency | 868MHz |
| Data Rate | 40kbps |
| Power - Output | -2dBm |
| Sensitivity | -102dBm |
| Serial Interfaces | SPI, UART |
| Antenna Type | Antenna Not Included |
| Utilized IC / Part | - |
| Memory Size | 32kB Flash, 2kB SRAM |
| Voltage - Supply | 2.1V ~ 3.6V |
| Current - Receiving | 23mA |
| Current - Transmitting | 24mA ~ 36mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -15°C ~ 85°C |
The following parts include "ZM3102AM-CME1" in Silicon Labs ZM3102AM-CME1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.